Pasirinkite laiko juostą: Pasirinkti

VPN - kas tai? Kodėl verta tureti? Nemokamas VPN

EURO 2020


Gyvename tokiame amžiuje ir kai technologijų pasaulis vystosi kaip niekada sparčiai. Šalia mūsų gyvenimą lengvinančių sprendimų, tokių kaip banko sąskaitų valdymas internetu, dokumentų pasirašymas, kelionių planavimas, bendravimas, pramogos ir daugelio kitų, kyla ir daug rizikų. Bene svarbiausią mūsų dienomis turtą – mūsų duomenis, nuolat renka ir kaupia ne tik paslaugų teikėjai, bet ir įsilaužėliai, kurie siekia jais pasinaudoti savo tikslams. Dėl šios priežasties VPN paslaugos ir saugus naršymas internete tampa neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi.


Kaip veikia VPN?


Kiekvieną kartą kai jūs naršote internete, jus kas nors stebi. Duomenis renka tiek jūsų interneto naršyklė, tiek svetainės, kuriose lankotės, tiek jūsų interneto paslaugų teikėjas (IPT).


Naudojant VPN sukuriamas saugus ir anoniminis tunelis. Šiuo tuneliu visas iš ir į jūsų kompiuterį keliaujantis internetinis srautas yra šifruojamas. Šiuo procesu pasirūpina kompiuteryje veikianti programinė įranga. Minėta įranga užšifruoja kiekvieną užklausą. Tokia užklausa iš jūsų maršrutizatoriaus (angl. router) keliauja į VPN serverį. VPN serveryje užklausa iššifruojama ir perduodama svetainei, kurioje lankotės. Atsakymas iš svetainės siunčiamas į VPN serverį, vėl šifruojamas, kol galiausiai pateikiamas jūsų kompiuteriui arba kitam įrenginiui, kuriame VPN programinė įranga užklausą iššifruoja ir pateikia jums atsakymą.

Be duomenų šifravimo, taip pat srautas nukreipiamas per VPN serverio IP adresą. Tai reiškia, kad puslapiuose, kuriose lankotės negali matyti Jūsų tikrojo IP adreso, o vietoje jo mato Jūsų pasirinktą VPN IP adresą. Tai užtikrina anonimišką naršymą internete.


Kaip naudoti VPN?


VPN naudotis gali ir mažiau informacines technologijas išmanantys asmenys, kadangi konfigūravimas jūsų irenginiuose nereikalauja jokių specifinių įgūdžių. Galite atsisiųsti programėlę, kurią įdiegus į jūsų naudojamą įrenginį užteks įvesti prisijungimą ir aktyvuoti Jūsų norimos šalies VPN ryšį.


Nepaisant lengvo naudojimo, kiekvienas VPN naudotojas turi galimybę pasirinkti skirtingus saugumo protokolus. Kiekvienas iš jų turi savus trūkumus ir privalumus (pavyzdžiui, saugumo lygis). Praktiškai visais atvejais tai yra detalesni techniniai niuansai, kurių tam tikriems naudotojams gali prireikti. Toliau apžvelgsime vienus iš populiariausių protokolų.


OpenVPN


OpenVPN (angl. Open Source Virtual Private Network) yra atviro kodo protokolas, naudojantis skirtingus šifravimo algoritmus. Šis protokolas taip pat naudojamas ir mūsų siūlomame VPN kliente, kuris yra itin lengvai konfigūruojamas.


OpenVPN naudoja sertifikatus, o pastarieji užtikrina, kad serveris ir klientas žino, kaip duomenys šifruojami ir kaip juos vėl iššifruoti. Dėl savo populiarumo, jis palaikomas visose gerai žinomose operacinėse sistemoje (Windows, MacOS, Linux, Android ir iOS). OpenVPN turi dviejų tipų prievadus – TCP ir UDP. Naudojant mūsų siūlomą VPN klientą, duomenys keliauja UDP prievadu, kuris yra itin greitas. OpenVPN yra ir greitas, ir saugus protokolas. Dėl šios priežasties mes rekomenduojame VPN paslaugą naudoti per mūsų siūlomą VPN programą, kuri sukonfigūruota veikti būtent šiuo protokolu.


IKEv2


IKEv2 (angl. Internet Key Exchange Version 2) yra savo pirmtako IKE naujesnė versija. Šis protokolas visų pirma srautą užšifruoja naudodamas IPSec, o po to sukuria VPN tunelį, kuriuo keliauja duomenys. IKEv2 naudoja UDP 500 prievadą, kurį tam tikrais atvejais blokuoja ugniasienės. Naudojant šį protokolą reikia naudoti stiprų slaptažodį, kadangi jis jautrus tais atvejais, kai bandoma laužtis. IKEv2 pasižymi geru greičiu ir gana stipriu šifravimu, o taip pat gali atkurti prarastus ryšius.


Daugiausia šis protokolas naudojamas mobiliuosiuose įrenginiuose, nes jis gali greitai prisijungti prie tinklų. Kadangi mobilieji įrenginiai reguliariai persijungia tarp Wi-fi ir kitų viešųjų tinkų, šis protokolas laikomas jiems tinkamu ir patogiu pasirinkimu.


Reikia pabrėžti, kad ne visos operacinės sistemos palaiko šį protokolą.


L2TP/IPsec


L2TP (angl. Layer 2 Tuneling Protocol) – dviejų sluoksnių tuneliavimo protokolas. Kadangi pats L2TP nešifruoja interneto srauto, jis beveik visada derinamas su IPSec. Būtent IPSec (angl. Internet Protocol Security) teikia duomenų šifravimą L2TP tunelyje. L2TP/IPsec taip pat naudoja UDP 500 prievadą, tad galima susidurti su problemomis tais atvejais, kai tam tikri serveriai jį blokuoja. Dėl nepakankamai stipraus šifravimo, L2TP yra labai greitas. Tačiau pridėjus duomenų šifravimą per IPSec, padidėja kompiuterio apkrova, ko pasekoje sumažėja ryšio sparta. Šis protokolas palaikomas daugelyje operacinių sistemų.


PPTP


PPTP (angl. Point-to-Point Tunneling Protocol) yra vienas iš seniausių VPN protokolų, jis buvo vienas pirmųjų, kurios palaikė Windows operacinė sistema. Kadangi NSA (angl. National Security Agency) šį protokolą nulaužė dėl daugybės saugumo spragų, jis nebėra laikomas saugiu. Dėl silpno duomenų šifravimo protokolas yra itin greitas. Tais atvejais, kai VPN naudojate transliacijoms žiūrėti, protokolas gali pasitarnauti (tiesa, tam tikros svetainės PPTP srautą atpažįsta ir gali jį blokuoti). Tačiau jis neužtikrina saugumo, tad tais atvejais, kai tai yra prioritetas, nerekomenduojame jo naudoti.


Kodėl reikalingas VPN?


Galima išskirti tris pagrindines priežastis, dėl kurių VPN taip sparčiai populiarėja. Ši paslauga užtikrina anonimiškumą internete, saugumą bei suteikia daugiau laisvių, kurios leidžia apeiti internetines blokadas bei cenzūrą.


Kalbant apie anonimiškumą, VPN slepia jūsų lokaciją ir IP adresą. Savo VPN programėlėje jūs galite pasirinkti, prie kokio serverio prisijungti. Tuomet svetainės, kuriose lankotės, mato ne tikrąją jūsų vietą, bet būtent tą serverį, prie kurio prisijungėte VPN sesijos metu.


Be to, naudojant VPN tokie interneto gigantai kaip Facebook, Google ar kitos įmonės negali jūsų profiliuoti. Ne tik didžiosios IT įmonės, bet ir įvairios internetinės parduotuvės bei socialiniai tinklai sudarinėja savo lankytojų profilius. Šie duomenys vėliau gali būti naudojami internetinės rinkodaros ar kitais tikslais. VPN ryšys užkardo galimybes lengvai apie jus rinkti informaciją.


Saugumas yra kita, bene svarbiausia VPN naudojimo priežastis. Dabar kaip niekada dažnas atvejis yra tas, kad kompiuteriu dirbame ne tik namuose ar ofise, bet ir keliaudami. Kompiuteriais naudojamės oro uostose, kavinėse, viešbučiuose, konferencijų salėje ir daugelyje kitų vietų. Dažnai tokiose vietose yra galimybė pasinaudoti viešais Wi-fi tinklais, kas tikrai gelbėja tais atvejais, kai savo interneto taško neturime. Tačiau šios vietos yra ypač pavojingos, nes kibernetiniai nusikaltėliai gali nesudėtingai įsilaužti ar peradresuoti visą jūsų interneto srautą, taip gaudami galimybę jūsų pašto, kreditinės kortelės duomenis, prisijungimus prie darbinių sistemų ir pan. Kadangi naudojant VPN jūsų ryšys yra šifruojamas, net tais atvejais, kai įsilaužėliai gauna prieina prie jūsų asmeninės informacijos, jie negali jos perskaityti.


Šalia temų apie VPN dažnai džiaugiamasi, kad ši paslauga suteikia galimybę anonimiškai internetu siunčiantis nelegalų turinį iš svetainių, kurios pažeidžia autorines teises. Tačiau reikia pabrėžti, kad VPN naudojimas tikrai nepadaro neteisėtos veiklos teisėta. Mes to neskatiname ir nerekomenduojame. Kalbant apie laisvę ir VPN omenyje reikia turėti tokias situacijas, kai tam tikrų regionų valdžia stipriai cenzūruoja internete laisvą turinį. Tokios šalys kaip Kinija, Turkija, Turkmėnistanas ir šiuo metu Rusija savo gyventojams draudžia lankytis tam tikrose svetainėse, taip kontroliuodamos savo visuomenes. Tokiais atvejais VPN gyventojams pasitarnauja kaip galimybė pasiekti alternatyvią informaciją, kurios valdžios institucijos nereguliuoja.


Taigi, jei keliaujate regionuose, kuriuose veikia internetinė cenzūra, ribojimus galite apeiti naudodami mūsų siūlomą VPN paslaugą.


Kitas atvejis, kai VPN suteikia laisvę, yra turinys, kurį tam tikros transliacijos agentūros (tokios kaip „Netflix“, „HBO“ ir pan.) riboja pagal regioną.


Apibendrinant, yra daugiau nei viena priežastis naudoti VPN:


VPN apsaugo jūsų privatumą. Naršyklės ar interneto tiekėjai negali sekti jūsų asmeninių duomenų;


Naudojant VPN jūs užtikrinate savo saugumą jungiantis prie viešų „Wi-Fi“ tinklų. Nenaudojant VPN ir jungiantis prie viešų saitviečių, įsilaužėliai gali pasinaudoti skirtingais būdais duomenų vagystei;


VPN paslėpia jūsų geografinę vietą. Naudojant VPN savo IP adresą jūs maskuojate su išorinio serverio IP, todėl niekas negali nustatyti jūsų geografinės vietos;


Naudonat VPN galite pasiekti daugiau turinio. Keliaujant galite nepasiekti tam tikrų svetainių, bet VPN padės šią problemą išspręsti. Be to, tam tikros transliacijos platformos savo turinį leidžia pasiekti tik iš tam tikrų regionų. Naudojant VPN tas turinys tampa prieinamu.


Ar tikrai man reikalingas VPN?


Apibendrinus visa šį straipsnį, galima užtikrinti jog VPN yra reikalingas praktiškai kiekvienam naudotojui, kuriam aktualus yra privatumas bei saugumas naršant internete. Technologijos vystosi ir tobulėja nuolat, kartu didėja ir įvairios rizikos nukentėti internetinėje erdvėje. Nuo to apsisaugoti VPN paslauga yra rekomenduojamas sprendimas. Nemokamas VPN.

Daugiau apie Lažybų gidas