Pasirinkite laiko juostą: Pasirinkti

Kaip šiuolaikinės technologijos pakeitė sporto pasaulį

Sportas ir technologijos - ar šios dvi sritys turi ką nors bendro? Žinoma! Juk buvo laikai, kai norėdami pamatyti tiesioginę svarbių krepšinio rungtynių, vykstančių anapus Atlanto, transliaciją, turėdavome rinktis prie televizoriaus ekrano. Dabar gi užtenka turėti išmanųjį telefoną rankose bei interneto ryšį, ir štai - jas galime stebėti kad ir miško viduryje!


Tai yra reikšmingas sparčiai besivystančių technologijų pasiekimas.Tačiau, kaip technologijos pakeitė sportą iš vidaus? Neretai stebėdami varžybas net nesusimąstome, kiek daug jų naudojama, siekiant palengvinti sportininkų būklę, pagerinti žaidimo kokybę ar užtikrinti tikslų rezultatą.


Sensorinės Technologijos Nauda


Turbūt esate nors kartą girdėję apie sensorinius jutiklius, juk jų veikimo principas vis plačiau naudojamas ir buityje, pavyzdžiui, namų apšvietime? Jei ne, tai tikrai žinote, kas yra dūmų detektorius, gelbstintis ne vieną gyvybę. Tai štai jis yra grįstas būtent sensoriniu principu. Bet kas tai yra iš tiesų? Apibrėžti būtų galima taip: tai yra prietaisas, kuris aptinka tam tikrų fizinės aplinkos veiksnių, pavyzdžiui šviesos, temperatūros, drėgmės, taip pat žmogaus organizmo pokyčius.


Būtent ši sensorinė technologija yra itin plačiai taikoma sporto srityje. Štai kamuoliuose įmontuoti sensoriniai jutikliai suteikia informacijos apie kamuolio skriejimo greitį, jo judėjimo trajektoriją ar skrydžio distanciją. Sensoriai batuose yra itin svarbūs bėgimo sporto šakos profesionalams. Jutikliai taip pat integruojami sporto arenose, kuriose jie matuoja temperatūrą, drėgmę, garsą, apšvietimą.


Dėvimi Prietaisai - Revoliucija Sporte


Tiek treniruočių, tiek varžybų metu labai reikšmingą vaidmenį atlieka žaidėjo fiziologinių duomenų analizė. Jos dėka komandos treneriai bei gydytojai gali priimti svarbius su žaidėju ar rungtynių eiga susijusius sprendimus, netgi numatyti galimos traumos galimybes, pvz. smegenų sutrenkimą, raiščių ar sausgyslių patempimus. Būtent tam yra sukurti dėvimi prietaisai. Šiandien tokių prietaisų yra aibė - įvairių dydžių ir formų, be to, nuolat vystomi nauji jų variantai. Šie prietaisai yra įsiuvami į sportininkų aprangą, nešiojami kaip apyrankė ant riešo arba lipdomi prie kūno.


Turbūt ne vienas girdėjote apie pačius populiariausius prietaisus, tokius kaip pulsometrai, parodantys kraujo įsotinimą deguonimi, ar širdies ritmo monitoriai, suteikiantys informaciją apie širdies veiklos darbą. Netgi ir žaidėjo kūno prakaitavimo rodiklis, jutiklių pagalba perduodamas treneriui, gali būti gyvybiškai svarbus, nes perspės apie artėjančią dehidrataciją, t.y. pavojingą vandens kiekio organizme sumažėjimą. Tuomet treneriui taps aišku, kad žaidėjas privalo išgerti vandens.


Taigi akivaizdu, kad dėvimi prietaisai, kurie informaciją realiu laiku perduoda Bluetooth arba GPS pagalba, yra viena iš revoliucinį pokytį sukėlusių technologijų sporto pasaulyje.


Svarbu Net Ir Miegas


Ar žinojote, kad dar vienas sporte plačiai naudojamas technologinės pažangos išradimas yra miego monitoriai, matuojantys miego trukmę bei vertinantys miego fazes? Būtent jie leidžia suprasti, ar žaidėjas yra tinkamai pailsėjęs. Taip, net ir tai yra svarbus rodiklis, kuriuo vadovaudamasis treneris gali nuspręsti sutrumpinti žaidėjo laiką aikštelėje, pavyzdžiui, krepšinio rungtynių metu.


Juk šiais laikais pasaulį valdo greitis. Štai įtemptas darbo dienos ritmas daugeliui tampa priežastimi pietums pasirinkti greito maisto restoraną, maisto produktus užsisakyti internetu, o pagal prekredit.com daliai vartotojų, net ir planuojant asmeninio biudžeto papildymo galimybes, svarbiausiu aspektu yra greitumas. Tad tokiame bėgime, poilsis tampa vienu esminių faktorių reikalingų efektyviam rezultatui pasiekti.


Nekyla abejonių, kad ne išimtis ir profesionalūs sportininkai - jie gyvena itin intensyviu ritmu. Beje, atlikto tyrimo metu, įvertinus žaidimui reikalingas savybes, nustatyta, kad krepšinis yra ketvirta sunkiausia sporto šaka pasaulyje!


Technologija, Sprendžianti Įmušto Įvarčio Ginčą


Jeigu mėgstate futbolą, greičiausiai, esate tapę liudininku tokios situacijos, kai vien teisėjų akių nepakanka nustatyti, ar vieno iš žaidėjų muštas įvartis iš tiesų kirto vartų liniją. Neretai toks įvykis tampa aršaus ginčo priežastimi. Tai dažnai erzina ir tuos, kurie mėgsta futbolo lažybas internete. Tad čia ir vėl į pagalbą ateina šiuolaikinėmis technologijomis grįstas sprendimas.


Vartų linijos technologija (angl. goal-line technology arba GLT, VAR) -  tai video kamerų tinklas, kuris vos per kelias sekundes padeda nustatyti, ar įvartis išties įmuštas. Supaprastinus, tai yra sistema iš iki 14 kamerų įrengtų aikštėje, kurios iš įvairių kampų stebi kamuolio judėjimo trajektoriją. Tai labai nauja technologija, mat tik 2012 metais ją patvirtino Tarptautinė futbolo asociacija.


O štai Tarptautinė futbolo federacija, dažnai vadinama tiesiog akronimu FIFA (pranc. Fédération Internationale de Football Association), diskusijas dėl šios technologijos įvedimo pradėjo po to, kai 2010 metais vykusių FIFA Pasaulio čempionato rungtynių metu Anglijos komandos žaidėjo Frank Lampard įmuštas įvartis nebuvo įskaitytas. Rungtynių baigtis rezultatu 4:1 atnešė pergalę Vokietijos komandai, o Anglija iškrito iš tolesnio turnyro.


Tiesa, kad ir kokios patikimos būtų šiuolaikinės technologijos, bet jos irgi klysta. Štai taip ir atsitiko 2020 metais Anglijos “Premier” lygos rungtynėse, žaidžiant Birmingemo “Aston Villa” ir “Sheffield United” komandoms.


Kas Sieja Sportą ir Vanago Akis?


Įdomus klausimas, tiesa? O štai atsakymas - labai paprastas. Tai dar viena vaizdo technologija, kuri padeda išvengti konflikto dėl rungtynių rezultato, vadinama “Hawk-Eye”. Šios, jau nuo 2006 metų naudojamos, technologijos pavadinimas tiksliai nusako jos paskirtį - “Vanago Akis”. Juk vanagų regėjimas net kelis kartus geresnis nei žmonių!


Be to, dėl išskirtinio vanago akių išsidėstymo, šis paukštis turi žiūroninį, trijų matmenų matymą. Visos šios savybės puikiai tinka šiai technologijai apibūdinti. Tai 6-7 didelės raiškos kamerų, sumontuotų virš žaidimo lauko, sistema, suteikianti galimybę analizuoti kamuolio ar kamuoliuko skrydžio rodiklius. Skirtingai nei jau aptarta vartų linijos technologija, “Hawk-Eye” naudojama ne tik futbolo rungtynėse, bet ypač paplitusi teniso, tinklinio, regbio, kriketo sporto šakose.


Taigi nėra abejonių, kad spartus technologijų progresas palengvino ne tik mūsų kasdienes veiklas, bet ir įvykdė svarbius pokyčius sporto pasaulyje. Jis prisideda prie profesionalių sportininkų veiklos kokybės, suteikia svarbių duomenų treneriams, kuriantiems rungtynių strategijas, bei daro įtaką sąžiningam rungtynių baigties rezultatui.

Daugiau apie Sporto ir lažybų naujienos