Pasirinkite laiko juostą: Pasirinkti

Kortų žaidimas Penki Kirčiai

Žaidžia 2 ir daugiau žaidėjų. Vartojama 52 kortų malka. Kortų rangų eilė tokia:


Čirvai - karalius, dama, berniukas, dešimtaké, devynakė, aštuonakė, septynakė, šešakė, penkakė, keturakė, triakė, dviakė.


Būgnai - karalius, dama, berniukas, dešimtaké, devynakė, aštuonakė, septynakė, šešakė, penkakė, keturakė, triakė, dviakė, tūzas.


Pikai - karalius, dama, berniukas, tūzas, dviakė, triakė, keturakė penkakė, šešakė, septynakė, aštuonakė, devynakė, dešimtakė.


Kryžiai - karalius, dama, berniukas, tūzas, dviakė, triakė, keturakė, penkakė, šešakė, septynakė, aštuonakė, devynakė, dešimtakė.


Kiekvienas žaidimas turi savo kozirių spalvą, kurių rangų eilė yra vis kitokia. Pats vyriausias koziris yra kozirių spalvos penkakė, antras yra kozirių spalvos berniukas, trečias - čirvų tūzas, ketvirtas - kozirių spalvos tūzas, o po jo eina karalius ir dama. Raudonų kortų po damos eina dešimtaké, devynakė, aštuonakė, septynakė, šešakė, penkakė, keturakė, triakė ir dviakė. Kai koziriais tampa kuri nors juoda kortų spalva, po damos eina dviakė, triakė, keturakė, penkakė, šešakė, septynakė, aštuonakė, devynakė ir dešimtakė.


Burtais išrinktas dalytojas (kitą kartą dalys jo kairysis kaimynas) iš sumaišytos ir dešiniojo kaimyno perkeltos malkos, pradėdamas kairiuoju kaimynu, kiek- vienam žaidėjui duoda po 2, o po to po 3 kortas. Vadinasi, kiekvienas žaidėjas gauna po 5 kortas. Po to 1 kortą atverčia ir padeda ant stalo - tai kozirių spalva. Žaidėjas, kuris turi kozirių spalvos tüzą, gali pareikšti "kozirių tūzas!", po to paimti atverstą kozirinę kortą, o vietoje jos padėti 1 užverstą jam nereikalin- gą kortą. Kozirių tūzo turėtojas gali tai ir nutylėti, tuomet kozirių korta lieka gulėti iki žaidimo pabaigos. Kai kozirių tūzas atvirsta kaip kozirių spalvos korta, jį gali pasikeisti į kitą savo kortą dalytojas.


Pirmas kortą leidžia kairysis dalytojo kaimynas. Kiti žaidėjai, kurie turi išleistos spalvos kortą, savo nuožiūra gali dėti tokią, o gali ir koziriuoti. Kas neturi išleistos spalvos kortos, gali koziriuoti arba mesti bet kokią kitą kortą. Kai leidžiamas koziris, visi žaidėjai, kurie jų turi, privalo dėti kozirius.


Tačiau tuomet, kai išleistas žemesnio rango koziris, kitas žaidėjas neprivalo dėti vieno iš 3 vyriausiųjų kozirių (penkakė, berniukas, čirvų tūzas). Taip pat neprivalo dėti kozirio, kai žaidėjas turi vienintelį kurį nors iš trijų vyriausiųjų ko- zirių.


Pavyzdys. A žaidėjas leidžia kozirių damą, B deda kozirių devynakę, C-kozirių penkakę. D žaidėjas turi vienintelį kozirių berniuką ir jis neprivalo jo dėti, nes išleistas yra žemesnis koziris. Tiesa,kozirių penkakė yra vyresnė, bet išleista buvo ne ši korta.


Žaidimui laimėti reikia paimti ne mažiau kaip 3 kirčius. Kas juos paėmė, gali žaidimą baigti. Tačiau, jeigu šis žaidėjas žaidžia toliau, jis tuo pačiu pareiškia, kad bandys paimti visus 5 kirčius - pilnatį. Bet kai pasiekti pilnatį jam nepavyksta, jis nieko nepelno ir už pirmuosius 3 kirčius.


Už 3 kirčius žaidėjas pelno tiek taškų, kiek žaidėjų žaidžia šį žaidimą, neskaitant jo paties. Už 5 kirčius skiriama dvigubai taškų. Pavyzdžiui, žaidžia 6 žai- dėjai. Už 3 kirčius žaidėjas pelno 5 taškus, už pilnatį - 10 taškų. Kai niekas nepaima 3 kirčių, niekas nepelno ir taškų. Laimi tas žaidėjas, kuris surenka iš anksto sutartą taškų skaičių, pavyzdžiui, 30.

Daugiau apie Kortų žaidimai